Історія Нової Борови

Населений пункт виник у другій половині XVII століття, мав назву Новий Бобрик. Зіставляючи трьохверстову топографічну мапу Шуберта 1867-1868 років із сучасною, бачимо, що село Новий Бобрик лежить на правому березі Ірші і сьогодні цілковито входить до меж села Турчинка, будучи південною його частиною, а отже не є Новою Боровою. На території ж, яка збігається із сучасними межами селища Нова Борова, на мапі Шуберта зображене лише одне маленьке поселення під назвою рос. Фонтаньева і розташоване воно на південній околиці сучасної Нової Борової. Вперше згадується у метричній книзі костелу в Топорищах у 1846 році під назвою Слобода Фантанія. В 1853 році поселення має 5 дворів та 30 мешканців.
Тут поселилися вільні люди, які займалися землеробством та тваринництвом. Хутір розміщувався поблизу невеличкої річки Фонтанки (звідси назва поселення), що брала початок з фонтануючих з-під землі джерел. Однак версія фонтануючих джерел видається малоймовірною, оскільки ще у 1795 році в ревізійній відомості села Рудня-Фасова фіксується мешкаюча там родина Матвія Фантані сина Матеуша, шляхтича з Королівства Угорщини, який за даними відомості народився у 1760 році і на момент 1795 року жив на Рудні-Фасовій разом з синами Томашем, Михайлом, Якубом та Яном. Цю ж версію підтверджує назва поселення вживана серед місцевих поляків: Слобода Фантанєґо, тобто “слобода людини на прізвище Фантані”. Таким чином угорську родину Фантані можна вважати засновниками поселення, яке сьогодні має назву Нова Борова.
У 1811 році власницею Борової Рудні була графиня Людвига Андріївна Малаховська. На Рудні налічувалася 31 особа чоловічої статі – працівники та їхні сини.
Становлення Нової Борової розпочалося у післявоєнні роки XX ст. Саме в ті часи на залізничну станцію «Турчинка» перебазувалась одна із геологічних партій Західно-української геологорозвідувальної експедиції № 16. На її базі заснували Житомирську комплексну геологічну експедицію, яка, фактично, стала головним містоутворюючим підприємством Нової Борової..
На початку 60-тих років побудовані овочесушильний завод, ремонтно-механічний завод, завод залізобетонних виробів, автотранспортне підприємство, ряд будівельних організацій, склади та бази обласного і районного значення, заклади соціальної сфери, житло. В 1955 році побудований другий навчальний заклад селища — теперішня гімназія.
З 1954 року розпочалися роботи із спорудження Іршанського ГЗК. Прибулий з Киргизії енергопоїзд давав електрику селищу та навколишнім селам. На території селища планувалось побудувати місто Титаноград. Проте відбулися зміни, тому був реалізований новий проект із назвою «селище Іршанськ». Від «Титанограду» залишилась тільки забудова першої його черги, яка розпочиналася з вулиці Шкільної й тягнулась до території залізобетонного заводу. Сюди входили фінські будинки для інженерно-технічних працівників, бараки-гуртожитки для робітників, клуб, початкова школа, дитячий садок, дитячі ясла, ряд продовольчих та промислових магазинів. Для потреб виробництва були побудовані: прирейкова база ГЗК, перша автоколона, пожежне депо, водозабірна станція в урочищі Синій Вир (в межах водозабірної станції, що була побудована в 1912 році для потреб залізниці), водонапірна башта з мережею водопостачання для новобудови.
Статус селища міського типу — з 1954 року.

інші Заклади категорії “Історія Нової Борови”

Цифровий паспорт